Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 3A/28VDC; 1A/250VAC; THT; 800
Multiples:
540.0
Minimum quantity:
540.0
Product code:
800SP8B10M7QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 800SP8B10M7QE
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 3A/28VDC; 1A/250VAC; THT; 800
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Series | 800 |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |