Tape: magnetic; W: 25mm; L: 30m; D: 1.55mm; rubber
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
80130006101
Manufacturer: 3M
Manufacturer code: 80130006101
Product downloads
Specification for Tape: magnetic; W: 25mm; L: 30m; D: 1.55mm; rubber
| Operating temperature | -40...71°C |
| Resistance to | diluted acids, ozone, water |
| Width | 25mm |
| Length | 30m |
| Thickness | 1.55mm |
| Tape application | holding of ferromagnetic elements |
| Type of tape | magnetic |
| Kind of adhesive | rubber |
| Tape features | bent or bolted does not lose its properties, permanently magnetized |