Fuse: fuse; time-lag; 15A; 250VAC; ceramic,cylindrical; bronze
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8020.0604.G
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 8020.0604.G
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 15A; 250VAC; ceramic,cylindrical; bronze
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of fuse | ceramic, cylindrical, miniature |
| Kind of package | bulk |
| Contact plating | nickel plated |
| Contact material | bronze |
| Current rating | 15A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |
| Energy I2t | 152A<sup>2</sup>s |
| Max voltage drop | 81mV |
| Fuses features | Extinguishing agent |