Fuse: fuse; time-lag; 10A; 500VAC; 400VDC; ceramic,cylindrical
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
8020.5021
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 8020.5021
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 10A; 500VAC; 400VDC; ceramic,cylindrical
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of fuse | ceramic, cylindrical, miniature |
| Kind of package | box |
| Contact plating | nickel plated |
| Series | SHT |
| Power dissipation | 3W |
| Contact material | copper |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 400V DC, 500V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |
| Energy I2t | 700A<sup>2</sup>s |
| Max voltage drop | 110mV |