Connector: 4mm banana; socket; 16A; 30VAC; 60VDC; black; tinned
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
930189100-1
Manufacturer: HIRSCHMANN T&M
Manufacturer code: 930189100
Product downloads
Specification for Connector: 4mm banana; socket; 16A; 30VAC; 60VDC; black; tinned
| Mounting | screw |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Connector | socket |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | brass |
| Current rating | 16A |
| Rated voltage | 30V AC, 60V DC |
| Overall length | 36mm |