Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
90.0
Product code:
95C12C3T
Manufacturer: GRAYHILL
Manufacturer code: 95C12C3T
Product downloads
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Key stroke | 0.35mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | brown |
| Button shape | round |
| Button height | 7.3mm |