Connector: 4mm banana; socket; 24A; 1kV; black; gold-plated; 43mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
972360700
Manufacturer: HIRSCHMANN T&M
Manufacturer code: 972360700
Product downloads
Specification for Connector: 4mm banana; socket; 24A; 1kV; black; gold-plated; 43mm
| Mounting | soldered |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Connector | socket |
| Colour | black |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | brass |
| Current rating | 24A |
| Rated voltage | 1kV |
| Overall length | 43mm |
| Conform to the norm | CAT II 1000V, EN 61010 |