Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPST; 16A/250VAC; OFF-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
9MMV141000000D0
Manufacturer: COMELUX
Manufacturer code: 9MMV141000000D0
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPST; 16A/250VAC; OFF-(ON)
| Operating temperature | max. 125°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 28x17.7x13.3mm |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | monostable |