Bearing: sleeve bearing; Øout: 5mm; Øint: 4mm; L: 4mm; iglidur® A350
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
A350SM-0405-04
Manufacturer: igus
Manufacturer code: A350SM-0405-04
Product downloads
Specification for Bearing: sleeve bearing; Øout: 5mm; Øint: 4mm; L: 4mm; iglidur® A350
| Operating temperature | -100...180°C |
| Colour | blue |
| Material | iglidur® A350 |
| Application | food industry |
| Length | 4mm |
| Internal diameter | 4mm |
| Outside diameter | 5mm |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Shore hardness | 76 |
| Type of bearing | sleeve bearing |