Bearing: sleeve bearing; with flange; Øout: 23mm; Øint: 20mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
A500FM-2023-16
Manufacturer: igus
Manufacturer code: A500FM-2023-16
Product downloads
Specification for Bearing: sleeve bearing; with flange; Øout: 23mm; Øint: 20mm
| Operating temperature | -100...250°C |
| Material | iglidur® A500 |
| Version | with flange |
| Application | food industry |
| Length | 16mm |
| Internal diameter | 20mm |
| Outside diameter | 23mm |
| Flange diameter | 30mm |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Shore hardness | 83 |
| Type of bearing | sleeve bearing |