Bearing: sleeve bearing; Øout: 44mm; Øint: 40mm; L: 20mm; -100÷250°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
A500SM-4044-20
Manufacturer: igus
Manufacturer code: A500SM-4044-20
Product downloads
Specification for Bearing: sleeve bearing; Øout: 44mm; Øint: 40mm; L: 20mm; -100÷250°C
| Operating temperature | -100...250°C |
| Material | iglidur® A500 |
| Application | food industry |
| Length | 20mm |
| Internal diameter | 40mm |
| Outside diameter | 44mm |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Shore hardness | 83 |
| Type of bearing | sleeve bearing |