Switch: DIP-SWITCH; Poles number:10; ON-OFF; 0.03A/30VDC; 100MO
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
A6D-0100
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH; Poles number:10; ON-OFF; 0.03A/30VDC; 100MO
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Switches features | flat actuator |
| Number of positions | 2 |
| Row pitch | 7.62mm |
| Contact material | beryllium copper |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | PBT |
| Body dimensions | 6.6x7.62x27.4mm |
| Mechanical durability | 5000cycles |
| Manufacturer series | A6D |
| Overall length | 27.4mm |
| Min. insulation resistance | 100MΩ |
| Electrical life | 2000cycles |
| Poles number | 10 |
| DC contacts rating @R | 0.03A / 30V DC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2-position |