ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; black; none; Body: black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
A8MD-1163
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: A8MD-1163
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; black; none; Body: black
| Operating temperature | -25...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | 6,3x0,8mm connectors |
| Mounting hole diameter | 19.8x12.9mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | 0.75...3mm |
| Illumination | none |
| Manufacturer series | A8M |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |
| Button marking | I-O |