Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
400.0
Product code:
ABS161440
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: ABS161440
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Contact material | AgNi |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.1mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 0.34N |
| AC contacts rating @L | 2A / 250V AC |
| DC contacts rating @L | 2A / 30V DC |