Re-battery: Li-Ion; 14500; 2A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACCU-14500-0.8-2A
Manufacturer: XTAR
Manufacturer code: 14500 800 2.5A BUTTON TOP
Product downloads
Specification for Re-battery: Li-Ion; 14500; 2A
| Protection | anti-overload, overcharging protection, short circuit protection, discharge below |
| Leads | none |
| Maximum current | 2.5A |
| Body dimensions | Ø14.3x50.3mm |
| Capacity | 800mAh |
| Rated voltage | 3.7V |
| Cell size | 14500 |
| Type of rechargeable battery | Li-Ion |
| Rechargeable batteries features | high +, PCB protection |
| Storage time | to 500 cycles |