Re-battery: Ni-Cd; C; 6V; 2300mAh; Leads: leads with TAMIYA plug
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACCU-AC/5
Manufacturer: CELLEVIA BATTERIES
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Re-battery: Ni-Cd; C; 6V; 2300mAh; Leads: leads with TAMIYA plug
| Operating temperature | -20...65°C |
| Leads | cables |
| Body dimensions | Ø26x250mm |
| Capacity | 2.3Ah |
| Rated voltage | 6V |
| Cell size | C, R14 |
| Type of rechargeable battery | Ni-Cd |
| Cells quantity | 5 |
| Rechargeable batteries application | for emergency lighting |