Re-battery: Ni-Cd; AA; 6V; 700mAh; Leads: soldering lugs
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACCU-R6/5-B
Manufacturer: CELLEVIA BATTERIES
Manufacturer code: ACCU-R6/5-B
Product downloads
Specification for Re-battery: Ni-Cd; AA; 6V; 700mAh; Leads: soldering lugs
| Leads | soldering lugs |
| Body dimensions | 71x14x50mm |
| Capacity | 700mAh |
| Rated voltage | 6V |
| Cell size | AA, R6 |
| Type of rechargeable battery | Ni-Cd |
| Cells quantity | 5 |
| Configuration | 1x5 |