AC digital clamp meter; Øcable: 26mm; Sampling: 3x/s
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACD-10PLUS
Manufacturer: BEHA-AMPROBE
Manufacturer code: ACD-10PLUS
Product downloads
Specification for AC digital clamp meter; Øcable: 26mm; Sampling: 3x/s
| Dimensions | 190x63x32mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, function, HOLD function, low battery indicator |
| Standard equipment | test leads, case |
| Pollution degree | 2 |
| Max. diameter of measured cable | 26mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC voltage, resistance |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 3x/s |
| Weight with battery | 139g |
| Kind of meter | digital |