AC digital clamp meter; Øcable: 30mm; LCD 3,75 digit (3999)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACD-23SW
Manufacturer: BEHA-AMPROBE
Manufacturer code: ACD-23SW
Product downloads
Specification for AC digital clamp meter; Øcable: 30mm; LCD 3,75 digit (3999)
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, automatic power-off, contactless voltage detector, HOLD function, rotating clamp jaws |
| Standard equipment | test leads, case |
| Max. diameter of measured cable | 30mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, continuity, DC voltage, resistance, temperature (external probe required) |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 2x/s |
| Weight with battery | 157g |
| True effective value measurement | True RMS |
| Kind of meter | digital |