AC/DC digital clamp meter; Øcable: 50mm; Sampling: 3x/s
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACDC-100TRMS
Manufacturer: BEHA-AMPROBE
Manufacturer code: ACDC-100TRMS
Product downloads
Specification for AC/DC digital clamp meter; Øcable: 50mm; Sampling: 3x/s
| Dimensions | 227x78x40mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, automatic power-off, display zeroing function in DCA measurements, HOLD function, low battery indicator, polarization indicator |
| Standard equipment | test leads, case |
| Max. diameter of measured cable | 50mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, inrush current, resistance |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 3x/s |
| Weight with battery | 290g |
| True effective value measurement | True RMS AC+DC |
| Kind of meter | digital |