Hot melt glue; Ø: 11mm; clear-white; L: 300mm; Bonding: 15s; 20pcs.
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACRYLATE 200ST
Manufacturer: STEINEL
Manufacturer code: ACRYLATE 200ST
Product downloads
Specification for Hot melt glue; Ø: 11mm; clear-white; L: 300mm; Bonding: 15s; 20pcs.
| Operating temperature | max. 200°C |
| Colour | transparent, white |
| Length | 300mm |
| Quantity in package | 20pcs. |
| Tools application | plastic, wood, metal |
| Kind of adhesive | acrylic |
| Bonding time | 15s |
| Type of tool accessories | hot melt glue |
| Adhesive stick diameter | 11mm |