Vector inverter; Max motor power: 1.5kW; Usup: 200÷240VAC; 7.8A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACS180-04S-07A8-1
Manufacturer: ABB
Manufacturer code: 3AXD50000716609
Product downloads
Specification for Vector inverter; Max motor power: 1.5kW; Usup: 200÷240VAC; 7.8A
| Mounting | for wall mounting |
| Supply voltage | 200...240V AC |
| Operating temperature | -10...40°C |
| IP rating | IP20 |
| Current rating | 7.8A |
| Output frequency | 0...599Hz |
| Electrical connection | screw terminals |
| Driver features | integrated EMC filter |
| Max motor power | 1.5kW |
| Inverter output voltage | 3 x 230V AC |
| The programming method | keypad, PC |