Converter: analog signals; DIN; 0÷10V,0÷20mA,0÷5V,4÷20mA; 24VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACT20M-AI-2AO-S
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: ACT20M-AI-2AO-S
Product downloads
Specification for Converter: analog signals; DIN; 0÷10V,0÷20mA,0÷5V,4÷20mA; 24VDC
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of converter | analog signals |
| Series | ACT20M |
| Body dimensions | 114.3x6.1x112.5mm |
| Additional functions | inputs / outputs / power supply galvanic insulation |
| Kind of input 1 | 0...10V, 0...20mA, 0...5V, 4...20mA |
| Kind of output 1 | 0...10V, 0...20mA, 0...5V, 4...20mA |
| The programming method | DIP-SWITCH |
| Kind of output 2 | 0...10V, 0...20mA, 0...5V, 4...20mA |