Converter: current; DIN; 0÷40A AC/DC,0÷50A AC/DC,0÷60A AC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ACT20P-CMT-60-AO-RC-S
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: ACT20P-CMT-60-AO-RC-S
Product downloads
Specification for Converter: current; DIN; 0÷40A AC/DC,0÷50A AC/DC,0÷60A AC/DC
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 16.8...31.2V DC |
| Operating temperature | -25...60°C |
| Type of converter | current |
| Leads | screw terminals |
| Series | ACT20P |
| Body dimensions | 22.5x117.2x113.7mm |
| Additional functions | inputs / outputs / power supply galvanic insulation |
| Kind of input 1 | 0...40A AC/DC, 0...50A AC/DC, 0...60A AC/DC |
| Contact actuation delay | 0...10s |
| Kind of output 1 | 0...10V, 0...20mA, 0...5V, 1...5V, 2...10V, 4...20mA |
| The programming method | DIP-SWITCH |
| Kind of output 2 | SPDT |