Relay: electromagnetic; SPDT x2; Ucoil: 12VDC; 25A; automotive
Multiples:
900.0
Minimum quantity:
900.0
Product code:
ACT212J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: ACT212J
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT x2; Ucoil: 12VDC; 25A; automotive
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver alloy |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 180Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT x2 |
| DC contacts rating @R | 20A / 14V DC |
| Contact current max. | 25A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 66.7mA |