Integrated circuit: RMS/DC converter; 5÷36VDC; DIP14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD536AJDZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD536AJDZ
Product downloads
Specification for Integrated circuit: RMS/DC converter; 5÷36VDC; DIP14
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 5...36V DC |
| Case | DIP14 |
| Type of integrated circuit | RMS/DC converter |
| Integrated circuit features | true RMS-to-DC conversion |
| Frequency | 2MHz |
| DC supplying current | 1.2mA |
| Accuracy | 0.5% |