Integrated circuit: RMS/DC converter; 3÷18VDC; SO16-W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD637JRZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD637JRZ
Product downloads
Specification for Integrated circuit: RMS/DC converter; 3÷18VDC; SO16-W
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...18V DC |
| Case | SO16-W |
| Type of integrated circuit | RMS/DC converter |
| Integrated circuit features | precision, wideband, true RMS-to-DC conversion |
| Frequency | 8MHz |
| DC supplying current | 2.2mA |
| Accuracy | 0.5% |