Integrated circuit: U/I, I/U converter; 2-wire 4-20mA loop
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD694BRZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD694BRZ
Product downloads
Specification for Integrated circuit: U/I, I/U converter; 2-wire 4-20mA loop
| Output current | 20mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...36V DC |
| Case | SO16-W |
| Type of integrated circuit | U/I, I/U converter |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | 2-wire 4-20mA loop |
| Kind of integrated circuit | current-loop transmitter |