IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD7280AWBSTZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD7280AWBSTZ
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 5mA |
| Mounting | SMD |
| Case | LQFP48 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | 12bit ADC, Li-Ion, integrated voltage regulator |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Output voltage | 4.9...5.5V |
| Input voltage | 8...30V |
| Kind of integrated circuit | battery charger controller |