AD73360LARZ-REEL Analog Devices DC 2023+MY SPQ 1000pc
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
AD73360LARZ-REEL
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD73360LARZ-REEL
Product downloads
Specification for AD73360LARZ-REEL Analog Devices DC 2023+MY SPQ 1000pc
| Number of channels | 6 |
| Power dissipation | 80mW |
| Width | 7.6mm |
| Length | 18.1mm |
| Height | 2.35mm |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Resolution | 16bit |
| Sampling speed | 64ksps |
| Packaging | Reel |
| Interface Type | 3-Wire, SPI |
| Mounting style | SMD/SMT |
| Minimum operating temperature | - 40 C |
| Maximum operating temperature | + 85 C |
| Brand | Analog devices |
| Unit Weight | 1,2 g |
| Input Type | Single-Ended |
| Package/Case | SOIC-28 |
| Moisture sensitive | Yes |
| Number of ADC Inputs | 6 |
| Number of converters | 6 |