Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8210YRZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8210YRZ
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | instrumentation amplifier |
| Integrated circuit features | current monitoring |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Input voltage | -2...65V |
| Input offset voltage | 1mV |
| Gain | 20V/V |
| Voltage supply range | ± 4.5...5.5V DC |