Instrumentation amplifier; 250kHz; Channels: 1; MSOP8; 125uV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8420ARMZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8420ARMZ
Product downloads
Specification for Instrumentation amplifier; 250kHz; Channels: 1; MSOP8; 125uV
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | instrumentation amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 250kHz |
| Slew rate | 35V/μs |
| Input offset current | 1nA |
| Max operating temperature | 85°C |