DDS/DAC converter; 28bit; 0.1÷25MHz; 25Msps; Channels: 1; 2.3÷5.5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD9833BRMZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD9833BRMZ
Product downloads
Specification for DDS/DAC converter; 28bit; 0.1÷25MHz; 25Msps; Channels: 1; 2.3÷5.5V
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP10 |
| Type of integrated circuit | DDS/DAC converter |
| Integrated circuit features | waveform generator |
| Operating voltage | 2.3...5.5V |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI, 3-wire |
| Frequency | 0.1...25MHz |
| Converter resolution | 28bit |
| Sampling speed | 25Msps |
| Kind of integrated circuit | CCD array |
| DC supplying current | 4.5mA |
| Relative accuracy | 1LSB |