Converter: step up; 5,5/2,1mm, USB A; Usup:5VDC; Kit: module; 700mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADA-2778
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Converter: step up; 5,5/2,1mm, USB A; Usup:5VDC; Kit: module; 700mA
| Supply voltage | 5V DC |
| Type of converter | step up |
| Connector | 5,5/2,1mm, USB A |
| Application | ARDUINO |
| Operating current | 700mA |
| Cable length | 1.2m |
| Kit contents | module |
| Kind of module | DC/DC converter |
| Information | Product is not a working device, but only component |
| Maximum output voltage | 12V DC |