Module: RTC; PCF8523; I2C; 3.3÷5VDC; pin strips; 25.8x21.6mm; 2.3g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADA-3295
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Module: RTC; PCF8523; I2C; 3.3÷5VDC; pin strips; 25.8x21.6mm; 2.3g
| Mounting | screw |
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Kind of connector | pin strips |
| Interface | I2C |
| Type of module | RTC |
| Weight | 2.3g |
| Kit contents | connectors, module |
| Board dimensions | 25.8x21.6mm |
| Integrated circuit | PCF8523 |
| Cell size | CR1220 |