Module: LED; Colour: RGB; 5VDC; No.of diodes: 16; 0.8A; Shape: ring
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADAFRUIT 16 WS2812 LED NEOPIXEL RING
Manufacturer: POLOLU
Manufacturer code: ADAFRUIT 16 WS2812 LED NEOPIXEL RING
Specification for Module: LED; Colour: RGB; 5VDC; No.of diodes: 16; 0.8A; Shape: ring
| Operating voltage | 5V DC |
| Maximum current | 0.8A |
| Diameter | 44.5mm |
| Number of diodes | 16 |
| Information | Product is not a working device, but only component |
| Kind of controller | WS2812B |
| LED colour | RGB |
| Shape | ring |
| LEDs' features | intelligent control, programmable |