Industrial module: analog input; Number of ports: 1; 10÷30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADAM-4018+-F
Manufacturer: ADVANTECH
Manufacturer code: ADAM-4018+-F
Product downloads
Specification for Industrial module: analog input; Number of ports: 1; 10÷30VDC
| Mounting | on panel, for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | ABS |
| Series | ADAM-4000 |
| Body dimensions | 70x112x26mm |
| Kind of input 1 | analogue, thermocouple |
| Number of inputs | 8 |
| Kind of temperature sensor | thermocouple B, thermocouple E, thermocouple J, thermocouple K, thermocouple R, thermocouple S, thermocouple T |
| Number of ports | 1 |