IC: A/D converter; Ch: 1; 8bit; 200ksps; 2.7÷5.25V; SOT23-6
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ADC081S021CIMF/NOPB-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADC081S021CIMF/NOPB
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 8bit; 200ksps; 2.7÷5.25V; SOT23-6
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 4MHz |
| Converter resolution | 8bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 200ksps |
| Max INL | ±0.3LSB |
| Relative accuracy | 0.2LSB |
| Max DNL | ±0.2LSB |