IC: A/D converter; Ch: 1; 10bit; 200ksps; 2.7÷5.25V; SOT23
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADC101S021CIMF/NOPB-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADC101S021CIMF/NOPB
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 10bit; 200ksps; 2.7÷5.25V; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 4MHz |
| Converter resolution | 10bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 200ksps |