IC: A/D converter; Ch: 1; 12bit; 200ksps; 2.7÷5.25V; SOT23
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ADC121S021CIMF/NOPB-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADC121S021CIMF/NOPB
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 12bit; 200ksps; 2.7÷5.25V; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 4MHz |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 200ksps |
| Max INL | ±1LSB |
| Max DNL | ±1LSB |