IC: A/D converter; Ch: 1; 12bit; 1Msps; 2.7÷5.25V; SOT23-6
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
ADC121S101CIMFX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADC121S101CIMFX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 12bit; 1Msps; 2.7÷5.25V; SOT23-6
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 20MHz |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 1Msps |
| Max INL | ±1LSB |
| Max DNL | ±1LSB |