Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 6VDC; Icontacts max: 16A
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
ADJ36006J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: ADJ36006J
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 6VDC; Icontacts max: 16A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 144Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 250mW |
| Operate time | 20ms |
| Coil current | 41.7mA |