Diode: laser; 630-640nm; 10mW; 7.5/33; TO18; Mounting: THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADL-63102TL-3
Manufacturer: Laser Components
Manufacturer code: ADL-63102TL-3
Product downloads
Specification for Diode: laser; 630-640nm; 10mW; 7.5/33; TO18; Mounting: THT
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 2.2...2.5V DC |
| Case | TO18 |
| Power | 10mW |
| Operating temperature | -10...50°C |
| Colour | red |
| Height | 3.5mm |
| Operating current | 55mA |
| Common electrode | LDA=PDK |
| Base diameter | 5.6mm |
| Beam divergence | 7.5/33 |