Diode: laser
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADL-65055TL
Manufacturer: Laser Components
Manufacturer code: ADL-65055TL
Product downloads
Specification for Diode: laser
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 2.2...2.5V DC |
| Power | 5mW |
| Operating temperature | -10...50°C |
| Colour | red |
| Height | 3.5mm |
| Operating current | 25mA |
| Common electrode | LDA=PDK |
| Base diameter | 5.6mm |
| Beam divergence | 9/28 |