Diode: laser
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADL-66201TA4
Manufacturer: Laser Components
Manufacturer code: ADL-66201TA4
Product downloads
Specification for Diode: laser
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 2.5...6V DC |
| Power | 20mW |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Colour | red |
| Height | 3.5mm |
| Operating current | 63mA |
| Base diameter | 5.6mm |