IC: Supervisor Integrated Circuit; push-pull,totem pole; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADM706TARZ-REEL
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: ADM706TARZ-REEL
Product downloads
Specification for IC: Supervisor Integrated Circuit; push-pull,totem pole; SO8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3.15...5.5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | Supervisor Integrated Circuit |
| Integrated circuit features | manual reset, watchdog |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Threshold on-voltage | 3.08V |
| Maximum output current | 20mA |
| Kind of integrated circuit | power on reset monitor (PoR) |
| DC supplying current | 150µA |
| Kind of RESET output | push-pull, totem pole |
| Active logical level | low |