IC: A/D converter; Ch: 2,4; 16bit; 860sps; 2÷5.5V; VSSOP10; ±1LSB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ADS1115IDGSR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS1115IDGSR
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 2,4; 16bit; 860sps; 2÷5.5V; VSSOP10; ±1LSB
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP10 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2, 4 |
| Interface | 2-wire, I2C |
| Converter resolution | 16bit |
| Max INL | ±1LSB |
| Relative accuracy | 3LSB |
| Max operating temperature | 125°C |