IC: A/D converter; Ch: 1; 10bit; 1.25Msps; 2.35÷5.25V; SOT23-6
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
ADS7887SDBVT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS7887SDBVT
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 10bit; 1.25Msps; 2.35÷5.25V; SOT23-6
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 6 |
| Frequency | 25MHz |
| Converter resolution | 10bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 1.25Msps |
| Relative accuracy | 1.5LSB |
| Max DNL | ±0.5LSB |
| Max operating temperature | 125°C |