IC: A/D converter; 16bit; 1Msps; TSSOP16; Architecture: SAR
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ADS8330IPWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS8330IPWR
Specification for IC: A/D converter; 16bit; 1Msps; TSSOP16; Architecture: SAR
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.5V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | serial |
| Frequency | 1MHz |
| Converter resolution | 16bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 1Msps |