Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
179.0
Product code:
ADTSM66RVTR
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: ADTSM66RVTR
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 2.6N |
| Actuator colour | red |
| Button height | 13mm |